-
Analyse
- 1 uur geleden
Selectie ADO Den Haag en Cambuur past qua transferwaarde 38 keer in PSV
Met Willem II, Cambuur en ADO Den Haag kent de Eredivisie dit seizoen drie promovendi. Vooral de selecties van ADO en Cambuur hebben een metamorfose ondergaan, maar het verschil met de Nederlandse top blijft enorm. De selectie-ETV van PSV is zelfs ruim 38 keer zo hoog als die van beide promovendi afzonderlijk.
PSV is de gedoodverfde favoriet om dit seizoen opnieuw kampioen van Nederland te worden. Met een totale Estimated Transfer Value (ETV) van 282,9 miljoen euro heeft de club de hoogste selectie-ETV van de Eredivisie. Feyenoord en Ajax zijn de enige andere clubs die boven de tweehonderd miljoen euro uitkomen, maar blijven met respectievelijk 242,2 en 217,5 miljoen euro achter bij PSV.
ETV PSV, Ajax en Feyenoord
| Club | Transferwaarde selectie (ETV) |
|---|---|
| PSV | 282,9 miljoen euro |
| Feyenoord | 242,2 miljoen euro |
| Ajax | 217,5 miljoen euro |
Dat staat in schril contrast met de selecties van ADO en Cambuur. Beide clubs hebben een totale selectie-ETV van slechts 7,4 miljoen euro en komen gezamenlijk dus uit op 14,8 miljoen euro. Het verschil met PSV is enorm. De 282,9 miljoen euro van PSV is ruim 38 keer zoveel als de 7,4 miljoen euro van ADO en eveneens ruim 38 keer zoveel als de totale ETV van Cambuur.
ADO en Cambuur hebben laagste selectie-ETV van Eredivisie
ADO en Cambuur bevinden zich daarmee wat betreft ETV helemaal onderaan in de Eredivisie. De lage selectie-ETV past in ieder geval bij hun status als clubs die op papier tot de degradatiekandidaten behoren. Ook de start van beide clubs was moeizaam.
ADO begon met drie duidelijke nederlagen tegen AZ, FC Groningen en Go Ahead Eagles, waarna de ploeg wel knap gelijkspeelde op bezoek bij Feyenoord. Cambuur begon met vier nederlagen tegen Excelsior, Fortuna Sittard, Feyenoord en FC Twente. In die vier wedstrijden incasseerde de ploeg liefst zestien tegendoelpunten.
Wedstrijden augustus 2026
| Datum | Thuis | Score | Uit |
|---|---|---|---|
| 07 aug. 26 | Cambuur | 0 - 4 | Excelsior |
| 15 aug. 26 | Fortuna Sittard | 3 - 1 | Cambuur |
| 23 aug. 26 | Cambuur | 2 - 5 | Feyenoord |
| 30 aug. 26 | Cambuur | 1 - 4 | Twente |
Wie naar de selectie van Cambuur kijkt, ziet dat slechts weinig spelers een ETV van minimaal één miljoen euro vertegenwoordigen. Ismaël Baouf, Lucas Jetten en Billy van Duijl zijn de enige spelers die boven die grens uitkomen. Gezamenlijk vertegenwoordigen zij al een ETV van 4,8 miljoen euro van de totale 7,4 miljoen euro van Cambuur.
Verdedigers
| Speler | Skill | Potentieel | Positie | Contract tot | Leeftijd | ETV |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ismaël Baouf | 50.8 | 70.1 | V (C) | 30 jun. 2028 | 19 | €2M |
| Lucas Jetten | 49.3 | 68.4 | V (L) | 30 jun. 2029 | 19 | €1.4M |
| Billy van Duijl | 48.9 | 67.2 | V (CL) | 30 jun. 2027 | 20 | €1.4M |
Op het middenveld en in de aanval heeft Cambuur geen spelers met een ETV van meer dan één miljoen euro. Skye Vink en Rafik El Arguioui komen met ieder 900.000 euro het dichtst in de buurt. Ook Sami Bouhoudane behoort met een ETV van 800.000 euro tot de spelers bij Cambuur met een relatief hoge transferwaarde binnen de selectie.
Bij ADO zijn er vijf spelers met een ETV van minimaal één miljoen euro. De waardevolste speler is Matej Sin met een ETV van 2,5 miljoen euro. Ook huurling Othniël Raterink vertegenwoordigt met 1,7 miljoen euro een relatief hoge waarde. Samen zijn zij goed voor 4,2 miljoen euro van de totale selectie-ETV van 7,4 miljoen euro.
Spelers
| Speler | Skill | Potentieel | Positie | Contract tot | Leeftijd | ETV |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Othniël Raterink | 45.9 | 62.8 | V (R) | 30 jun. 2030 | 20 | €1.7M |
| Matej Sin | 56.5 | 65.3 | AM, M (C), A (R) | 30 jun. 2030 | 22 | €2.5M |
| Juho Kilo | 52.9 | 63.6 | M, VM (C) | 30 jun. 2029 | 24 | €1.1M |
| Luka Reischl | 54.2 | 63.5 | A (C) | 30 jun. 2028 | 22 | €1.2M |
| Illaijh de Ruijter | 51.6 | 66.4 | A, AM (L) | 30 jun. 2028 | 19 | €1M |
Verder hebben Luka Reischl (1,2 miljoen euro), Illaijh de Ruijter (1,0 miljoen euro) en Juho Kilo (1,1 miljoen euro) een ETV van minimaal één miljoen euro. Matteo Waem en Donát Bárány zitten met ieder 800.000 euro net onder die grens, terwijl Jesse Bal een ETV van 900.000 euro heeft.
Bij PSV is Ivan Perišić met een ETV van 800.000 euro juist de enige speler die onder de grens van één miljoen euro blijft. Alle andere spelers vertegenwoordigen een hogere ETV. Na Perišić is Filip Kostić met 1,3 miljoen euro de speler met de laagste Estimated Transfer Value binnen de selectie.
Het illustreert de enorme verschillen in transferwaarde binnen de Eredivisie. Waar ADO en Cambuur ieder een volledige selectie hebben met een ETV van 7,4 miljoen euro, komt PSV uit op 282,9 miljoen euro. Daarmee vertegenwoordigt de selectie van PSV ruim 38 keer zoveel transferwaarde als die van beide promovendi afzonderlijk.
PSV Eindhoven selectie - ETV boven €7.4M
| Speler | Skill | Potentieel | Positie | Contract tot | Leeftijd | ETV |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ryan Flamingo | 62.2 | 74.2 | V (C) | 30 jun. 2029 | 23 | €14.2M |
| Sergiño Dest | 67.8 | 71.9 | V (RL) | 30 jun. 2028 | 25 | €23.5M |
| Yarek Gasiorowski | 61.2 | 75.5 | V (C) | 30 jun. 2030 | 21 | €12.8M |
| Lutsharel Geertruida | 72.8 | 76.2 | V (CR) | 30 jun. 2029 | 26 | €20.1M |
| Mauro Júnior | 65.1 | 67.3 | V (L), VM (C) | 30 jun. 2029 | 27 | €12.2M |
| Guus Til | 74.0 | 74.0 | M, A (C) | 30 jun. 2028 | 28 | €11M |
| Sven Mijnans | 65.9 | 68.0 | M, AM (C) | 30 jun. 2031 | 26 | €11.3M |
| Paul Wanner | 63.6 | 77.6 | VM, M (C) | 30 jun. 2030 | 20 | €16.4M |
| Jerdy Schouten | 64.2 | 65.9 | VM, V, M (C) | 30 jun. 2030 | 29 | €16.3M |
| Kodai Sano | 65.4 | 75.2 | M, VM (C) | 30 jun. 2031 | 22 | €12.8M |
| Ricardo Pepi | 67.6 | 72.9 | A (C) | 30 jun. 2030 | 23 | €26.2M |
| Ruben van Bommel | 62.4 | 70.5 | A, M (L) | 30 jun. 2030 | 22 | €11.1M |
| Dennis Man | 68.1 | 68.7 | A, M (R) | 30 jun. 2029 | 28 | €10.8M |
| Sami Ouaissa | 62.7 | 74.5 | M (CR) | 30 jun. 2031 | 21 | €8.5M |
Dat betekent niet automatisch dat PSV sportief 38 keer zo sterk is. Het laat vooral zien hoe groot het verschil in geschatte transferwaarde tussen de top en de onderkant van de Eredivisie inmiddels is. Iets wat overigens niet alleen in Nederland het geval is.